wz

Zpět na hlavní stránku!


Zneužití ultrasonografického vyšetření na eugenické účely?

Norská strana práce AP navrhuje zákon, podle kterého by všechny ženy do 12. týdne těhotenství měli podstoupit ultrasonografické USG vyšetření, s cílem odhalit přítomnost Downovho syndromu a jiných onemocnění u nenarozeného dítěte. Odpůrcové návrhu se obávají zneužití na eugenické účely a následného zvýšení počtu selektivních potratů.

V současnosti se v Norsku provádějí povinné ultrazvukové vyšetření mezi 18. – 20. týdnem těhotenství.

Helga Pedersen, zástupkyně Strany práce argumentuje, že ženy mají mít možnost co nejdříve poznat zdravotní stav svého dítěte a případně přijat rozhodnutí o pokračování těhotenství respektive jeho ukončení, jako i velikým počtem žen, vyhledávajícím služby dřívějšího ultrazvukového vyšetření v soukromých klinikách, které je však finančně náročné, a tedy není dostupné pro všechny.

Proti návrhu se postavila zejména Socialistická levicová strana SV, které členové upozorňují na pravděpodobnost zvýšení potratů na základě zjištěného genetického poškození. Stejně se obávají negativní konfrontace z etického pohledu a následného vlivu na hodnoty společnosti, poněvadž bude nespravedlivě vymezená jedna skupina lidí, považovaná za zátěž pro společnost.

V Norsku se současně objevuje i smutná tendence ze strany lékařských expertů, kteří chtějí dosáhnout zvýšení hranice pro povolený potrat na 16 týdnů věku plodu. Podle jejich názoru, “v případě požadavku o pozdější potrat jako do 12 týdne, musí žena požádat o souhlas soud, no ještě se snad nestalo, že by soud žádosti nevyhověl..."”Tento postup tedy pokládají za čistě formální byrokracii.

Návrh se pravděpodobně tak lehce nesetká se všeobecnou podporou (žádá se dodat – naštěstí). Bývalá norská ministryně spravedlnosti Karita Bekkemellem například konstatuje, že “neexistují žádné zdravotní ani jiné důvody na změnu zákona o povoleném potratu na žádost ženy”.

Opsal JUDr.PhDr.Mgr. et Mgr.Henryk Lahola

Zpět na hlavní stránku!