wz

Zpět na hlavní stránku!


Celoslovenská a celosvětová pouť ikony Panny Marie Čenstochovské od oceánu k oceánu.

Celosvětová pouť ikony Panny Marie Čenstochovské za záchranu civilizace života a lásky neobešla ani Českou republiku a Slovensko. Pokud jde o Slovensko, koordinátorem bylo Fórum života. Devět dní, od 31. Srpna do 8 září 2012, putovala ikona po chrámech a svatyních na Slovensku a navštívila 24 míst. Pouť měla ekumenický rozměr, nakolik se do ní zapojili kromě Římskokatolické a Řeckokatolické Církve i pravoslavní věřící.

Jinak ikona v roce 2012 přešla 65-tisíc kilometrů po 24 zemích Asie a Evropy. Navštívila 75 katedrál, 73 svatyň, přibližně 50 pravoslavných chrámů a zhruba 400 měst. Takováto pouť zaměřená na podporu civilizace života a lásky nemá ve světě obdobu, doprovázelo ji množství mší svatých, konferencí, přednášek, workshopů, diskusí, koncertů, modlitebních vigilií v chrámech a před potratovými klinikami a nemocnicemi.

Poutě se zúčastnilo asi 4 milióny lidí – na Slovensku asi 50-tisíc – distribuovaných bylo přibližně 250 tisíc letáků v patnácti různých jazycích s obrázkem Panny Marie Čenstochovské a modlitbou svěřující otázku ochrany života jejímu orodování.

V srpnu 2013 ikona Panny Marie Čenstochovské vstoupila na americký kontinent. Pouť od oceánu k oceánu začíná psát druhou část své historie.

Tato duchovní zkušenost za záchranu civilizace nám otevřela obrovské možnosti a přesvědčení o potřebě vzájemného dialogu v Církvi v duchu nové evangelizace, v Roce víry a v Roce sv. Cyrila a Metoda. Ochrana lidského života – “polidštění” tohoto světa bez tolerance vůči zlu – je úlohou každého pokřtěného. Fórum života nabídlo všem biskupům spolupráci uvědomujíc si, že “i my, laici, pokládáme za důležité vrátit se ke křtu, v kterém jsme získali své poslání. Působnost Fóra života je příležitostí oslovovat lidi a nabídnout jim dobrá řešení ve vzájemném soužití a ukazovat jim alespoň část dobra, co pro nás Stvořitel připravil”. Právě v tomto procesu sehrávají intenzivní modlitby a události jako byla pouť ikony Panny Marie, klíčovou roli.

Opsal dne 15.12.2014 JUDr.PhDr.Mgr. et Mgr.Henryk Lahola

 

 

Zpět na hlavní stránku!