wz

Zpět na hlavní stránku!


Zachraňující úsměv synka Luciána.

Přináším Vám unikátní rozhovor s maminkou, jejíž příběh o úsměvu svého synka přes ultrazvuk, na základě kterého odmítla potrat, přeletěl počátkem roku 2013 bulvárními plátky i sociálními sítěmi. Rozhovor inicioval a slovenskému Spravodajcu občianského združenia Fóru života poskytl brat Karol Baran OFMCap.

Minulý týden jsem dostal veliký dárek od mojí velice dobře známé Helenky, která nyní bydlí v Anglii. Když jsem se dozvěděl jak si Katyiu Roweovou podmanil úsměv jejího synka a když mi Helenka napsala, že Katya bydlí v její blízkosti, neváhal jsem a dal jsem Katyi několik otázek vzhledem na její skutek, který provedla.

Zde jsou a možná, že budou zajímat i Vás:

1.Otázka: Velmi mně oslovilo to co jsem se dozvěděl o vás, že jste se nenechali navést od lékařů k potratu. Co vás o tom nejvíce přesvědčilo, že vašeho Luciána donosíte a porodíte?

1.Odpověď: Jak se píše ve všech článcích. Byl to 3D skener. Do třetího měsíce nám lékaři říkali, že všechno je v pořádku, a až kolem 16-tého týdne začali komplikace. Řekli nám, že jeho mozek nefunguje jak má, že se nevyvíjí správně. Rozhodli se udělat 3D skener pro bližší pozorování. A tam jsem viděla svého synka jak mává rukama, jak se usmívá. A to mně zasáhlo. Jeho úsměv. Tehdy jsem cítila svou mateřskou povinnost chránit ho a dát mu možnost žít.

2.Otázka: Jistě nebylo to pro vás jednoduché odolat tlaku lékařů, kteří vám zmiňovali že mozek vašeho dítěte se nevyvíjí správně a narodí se zdravotně těžce postižené. Co jste jim jako první řekla? Jak jste bránila život vašeho Luciána?

2.Odpověď: První bylo… Vidíte jak se směje?? Nemohu to udělat. Jsem jeho matka.

3.Otázka: Je pravda tak, jak to říkají novináři, že po zhlédnutí 3D skeneru svého postiženého synka jednoduše jste nedokázala jít na potrat?

3.Odpověď: Ano, byl to 3D skener a pak mateřská povinnost.

4.Otázka: Už jste čekala více dětí, anebo je to vaše první?

4.Odpověď: Lucián byl naše první dítě.

5.Otázka: Jak jste došla k rozhodnutí, že se bude jmenovat Lucián? Vždyť latinsky lux – lucis – je světlo – osvítil příchod vašeho syna vaše rozhodnutí za život počatého dítěte i když se narodí postižené? Dalo by se to i takhle interpretovat?

5.Odpověď: Spíše přinesl světlo, proto Lucián. Dal světlo našemu životu.

6.Otázka: Jak jste se vyrovnala či vyrovnáváte s krátkým životem vašeho synka Luciána?

6.Odpověď: Svého synka jsem držela celý ten čas v náručí. Odcházel pod mým pohledem, ale cítila jsem že je šťastný. Byl v mém náručí. A to bez ohledu na to, či zemřel, jsem jeho matka a on je můj syn. Bolest z jeho ztráty se nedá opsat, pozná ji jen matka. Je to velice těžké a nepřejde vteřina kdy bych si na něj nevzpomněla. Ale vím, že mu je dobře a že nyní se na nás dívá…

Katyiu Roweovou přesvědčila tvář jak vypadá její synček, který byl v jejím lůně. Jeho úsměv ji ujistil o tom, že má žít navzdory tomu, jakou zprávu slyšela od lékařů.

Byl to tvrdý verdikt: “mozek vašeho dítěte se nevyvíjí správně a narodí se zdravotně těžce postižené.” Znamená to skutečnost, že nikdy nebude chodit, mluvit a bude si vyžadovat 24-hodinovou péči.

Navzdory tomu Katyia Roweová spolu s partnerem se rozhodli, že bude žít. Během těhotenství se provdala a manžel byl pro ni velikou oporou. Spojilo je to a posilnilo i jejich vzájemnou lásku.

Případ Katyi a Luciána nás přesvědčuje o tom, že se oplatí darovat úsměv lidem každý den. Vždyť již zachránil minimálně jeden počatý život a kolikerým vztahům již pomohl.

 

Zpět na hlavní stránku!