wz

Zpět na hlavní stránku!


Žena vyhlášená za mozkově mrtvou se probudila z komatu.

Žena vyhlášená za mozkově mrtvou se probudila z komatu poté co její manžel odmítl její odpojení od dýchací trubice, které by znamenalo jistou smrt.

56-letá Gloria Cruz byla převezená do nemocnice ve městě Darwin v Austrálii 7. března 2011, když během spánku dostala mozkovou mrtvici a upadla do komatu Ihned po potvrzení nádoru na mozku byla operována, no lékaři ji nedávali téměř žádnou šanci na přežití a vyhlásili ji za mozkově mrtvou, přičemž spolu s psychology a sociálními pracovníky chtěli získat souhlas od jejího manžela na odpojení od přístrojů, co by zapříčinilo její smrt.

Nakonec jí odpojili ventilátor na dýchání, no vložili jí do úst trubice, díky kterým mohla dýchat sama. O tři dny později se probrala a je schopná pohybu a zotavuje se. “Bůh ví, jak velmi ji miluji – nechtěl jsem, aby trpěla, no současně jsem nechtěl, aby nás opustila. Jsem křesťan – katolík a věřím v zázraky. Měli jsme vždy pevnou víru, že Bůh nás slyší a může nám pomoci” vyjádřil se její manžel Tani Cruz.

Tento případ opět rozvířil polemiku v lékařských kruzích ohledem stanovení mozkové smrti. Ta je mnohokrát nesprávně stanovená s cílem umožnit odebrání orgánů. Známý je případ mladého muže Zacka Dunlapa, který slyšel, jak lékaři diskutují o odebrání jeho orgánů a probudil se z bezvědomí tři minuty před převezením na operační sál.

Opsal JUDr.PhDr.Mgr. et Mgr.Henryk Lahola

Zpět na hlavní stránku!