wz

Zpět na hlavní stránku!


Vystoupení denverského arcibiskupa Charlese Chaputa:

Odpor k potratům je věcí lidských práv – je třeba zastavit potratový průmysl!

V USA v současné době na podzim 1998 někteří američtí “katoličtí politikové” před volbami zvolili poněkud alibistickou řeč ve věci ochrany lidského života.

Na stanici NBC na otázku, kdy začíná lidský život, odpověděl viceprezidentský kandidát, senátor Joseph Biden, že je to “osobní a soukromá záležitost.” A dále dodal, že údajně “přijímá učení Církve”, ale že by bylo “nevhodné ukládat tento názor komukoli jinému”. Odvolával se v této souvislosti také na “pluralismus ve společnosti”.

Proti těmto výrokům se postavil kardinál Justin Rigali, předseda biskupského výboru pro ochranu života, a biskup William Lori, předseda výboru pro učení Církve. Veřejně tyto výroky kritizovali biskupové Washingtonu D.C., coloradského Denveru, New Yorku, St.Paul-Minneapolisu, Fargo v Severní Dakotě, Chicaga a San Franciska.

Nejpregnatněji zde vystoupil denverský arcibiskup Charles Chaput. “Moderní biologie ví přesně, kdy začíná lidský život – v okamžiku početí. (…)Náboženství s tím nemá co dělat”.

Arcibiskup Charles Chaput dále prohlásil, že senátor Biden nechápe co je “pluralismus”.

“Pluralismus je úsilí o zdravý, nenásilný nesouhlas; vyžaduje prostředí, kde se lidé s přesvědčením snaží – se vší úctou, ale usilovně – prosadit svůj názor.” “Ovšemže se snažíme pochopit názory jiných lidí a dělat kompromisy tam, kde je to možné – ale ne za cenu práva na život”.

“Potrat je zásadní záležitost”, pokračoval arcibiskup Charles Chaput. “Není to něco jako bytová politika nebo cena dovážené nafty. Jde vždycky o úmyslné zabití nevinného života.”

Tvrdí-li senátor Joseph Biden, že nesmíme “vnucovat” své přesvědčení druhým, tvrdí arcibiskup Chaput, že odpor k potratu je věcí lidských práv: není to náboženský názor.

“Je třeba zastavit potratový průmysl, který spustilo rozhodnutí Roe vs. Wade. (…) V opačném případě selžeme nejen jako věřící, ale také jako občané”, uzavřel arcibiskup Charles Chaput.

(Informační zdroj: Zenit; RC Monitor)

Zpět na hlavní stránku!